Relacja z Finału Centralnego XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK

Tegoroczny Finał Centralnego XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK odbył się w dniach 31.05. – 02.06.2019 r. w Augustowie. W imprezie wzięło udział 39 drużyn – reprezentantów wszystkich województw Polski, rywalizujących w następujących kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia.
Wzorem lat ubiegłych uczestnicy turnieju konkurowali w trzyosobowych zespołach. Mieli do zaliczenia część teoretyczną i praktyczną. Zmagania rozpoczęły się od rozwiązania testu, zawierającego 100 pytań, który sprawdzał ogólną wiedzę turystyczno – krajoznawczą. Z kolei w części praktycznej do pokonania był rowerowy tor przeszkód, turystyczny marsz na orientację, ocena praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki. Oprócz wymienionych, w module Turystyczne ABC znalazły się zagadnienia z zakresu: Turysta Żeglarz, Kuchnia Podlasia, Esperanto – język, który łączy oraz Parki Narodowe i Krajobrazowe Województwa Podlaskiego.
Po pełnej wrażeń części konkursowej, organizatorzy przygotowali uczestnikom i opiekunom imprezy integracyjne m.in.ognisko, dyskotekę,zwiedzanie Augustowa w towarzystwie przewodnika, rejs statkiem Swoboda. Wychowawcy uczestniczyli także w wycieczce autokarowej po Suwalszczyźnie.
Podsumowując wyniki turnieju, sędzia główny Marian Kurzyna podkreślił bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności uczestników. Wskazał na znakomite przygotowanie młodzieży do rywalizacji, co można było już zauważyć podczas eliminacji powiatowych i wojewódzkich, które odbywały się w poszczególnych regionach Polski.
Cieszymy się, że podczas rozgrywek nie zabrakło młodzieży z Augustowa. W grupie podstawowej do finału zakwalifikowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta: Natalia Doliwa, Weronika Potapowicz i Monika Kulikowska pod opieką pani mgr Anny Nerko.

Organizatorem turnieju był augustowski Oddział PTTK oraz Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku przy wsparciu finansowym Zarządu Głównego PTTK, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Gminy Miasta Augustowa.
Warto podkreślić, że OMTTK PTTK prawie od pół wieku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, kształtując w nich wszechstronny rozwój w zakresie krajoznawstwa, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, znajomości roślin, zwierząt, geografii i historii.

Patronat nad OMTTK 2019 objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Zarząd Oddziału PTTK serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy przeprowadzeniu Turnieju. Dziękujemy:
Nadleśnictwu Augustów, Żegludze Augustowskiej, kol. Urszuli Bagińskiej i kol. Krystynie Korzeniewskiej – przewodniczkom PTTK. Kol. Iwonie Węgrzynowicz, kol. Jarosławowi Ossowskiemu i Tomaszowi Ossowskiemu.
Było to dla nas ogromne przedsięwzięcie, a co najbardziej cieszy, uwieńczone sukcesem i poczuciem satysfakcji.
Z turystycznym pozdrowieniem
Agnieszka Ossowska
_DSC5641_DSC5850_DSC5858_DSC5624_DSC5864_DSC5865_DSC5617_DSC5826_DSC5763_DSC5730_DSC5841_DSC5590_DSC5531_DSC5526_DSC5464_DSC5459_DSC5453_DSC5657

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.