Koło Przewodników Turystycznych
Żegnamy Panią Marię Kłoczko – pedagoga, historyka, społecznego działacza. Wspaniałego Człowieka.
Zazdrościliśmy Jej energii, ciekawości świata, ukochania życia. W późnym wieku przedsiębrała jeszcze dalekie podróże – do Afryki, Azji, Ameryki Południowej. Nie opuściła żadnej wycieczki szkoleniowej. Dla nas – Przewodników PTTK z Augustowa stała się wzorem, symbolem, ale i oparciem. Należała do elity naszego powołania znakomicie władając językiem niemieckim i rosyjskim. Uzyskała uprawnienia I stopnia. Z Jej ogromnej wiedzy korzystali nie tylko przybysze z Polski, ale i cudzoziemcy. Wcześniej pod Jej opieką pokolenia młodzieży nabierały turystycznych pasji i doświadczeń – w rajdach, obozach wędrownych, spływach kajakowych i wycieczkach przez nią organizowanych. Oprowadzaniem grup wycieczkowych zajmowała się z 50 lat ukazując w pełni walory i historię naszego miasta i regionu.
Doświadczona w młodości przez wojnę przekazywała jej bezsens, okrucieństwo i nieszczęścia, jakie ze sobą niosła. Była weteranką Armii Krajowej, która w warunkach powojennych starała się o aktywizację społeczeństwa.
Z inicjatywy naszego środowiska Pani Maria została wyróżniona przez Zarząd Główny PTTK tytułami :
Złotą Odznaką Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży, Zasłużony Przewodnik PTTK oraz przez władze miasta – Medalem „ Za Zasługi dla Miasta Augustowa „
Cześć Jej Pamięci
Autor: Wojciech Batura
W E R N I S A Ż
Nasza koleżanka – przewodniczka i pilotka Basia Gałczyńska dysponuje rozlicznymi talentami i oto 2.XII. 2019 r. odbył się z dużą pompą Jej kolejny Wernisaż.
Licznie zebrana elita kulturalna Augustowa mogła podziwiać piękne akwarele inspirowane podróżami oraz wrażeniami z plenerów.
Naszej Artystce – gratulujemy kolejnego sukcesu !
ŚWIĘTO ZMARŁYCH to czas pamięci o tych co odeszli.
Każdego roku zapalamy znicze na grobach naszych kolegów – przewodników PTTK , którzy przez wiele lat nie tylko oprowadzali wycieczkowiczów po naszym regionie, ale również wytyczali nowe szlaki , opiekowali się Miejscami Pamięci i niestrudzenie przekazywali swoja przebogatą wiedzę młodszym kolegom aby godnie „zmienili wartę„
Konkurs o Krasnoludkach
W ramach szerzenia wiedzy krajoznawczej, także wśród najmłodszych – 25.X.2019r. zorganizowaliśmy coroczny Konkurs dla uczniów ze szkół podstawowych pod hasłem
KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE.
Motywem przewodnim wspólnej zabawy była postać Marii Konopnickiej i postacie z jej utworów dla dzieci.
Spotkaniu towarzyszyły duże emocje , bowiem startujące w konkursie „ „krasnoludki „ musiały wykazać się wieloma umiejętnościami.
Nagrody ufundowało nasze Koło Przewodników PTTK
Konkurs przygotowała i prowadziła prezes Koła – kol. Krystyna Korzeniewska
M I O D O S Y T N I A
Z inicjatywy młodych augustowskich przedsiębiorców 24.X. 2019r. zostaliśmy zaproszeni na spotkanie do MIODOSYTNI.
Od pewnego czasu w restauracjach i na pólkach sklepowych pojawił się nowy produkt –
– Z B I C I E Ń – czyli napój alkoholowy na bazie miodu w przeróżnych odmianach.
Zapoznaliśmy się z procesem produkcji tych zacnych trunków , a potem nastąpiła część radosna
czyli CEREMONIAŁ DEGUSTACJI.
Napitki zyskały wśród przewodników wysokie noty.
Czekamy teraz na otworzenie przy Miodosytni lokaliku – pijalni, gdzie można będzie zaprezentować je naszym turystom.
Ochrona Przyrody
Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem
Zakończyła się kolejna edycja organizowanej przez Koło Przewodników Turystycznych oddział PTTK Augustów akcji „Zwiedzaj Augustów z przednikiem”. Od 22 czerwca aż do końca sierpnia 2019 r., w każdą sobotę spotykaliśmy się, pod kolumną Zygmunta Augusta, z uczestnikami naszych wypraw i zapraszaliśmy ich na wędrówkę szlakiem najciekawszych atrakcji Augustowa. W tym roku odbyło się 10 takich imprez, każda z nich cieszyła się dużą frekwencją, przewodnikom przekazywano słowa podziękowania i uznania za podjęcie tak udanej inicjatywy.
Transport, jak co roku przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Augustowie, zabezpieczyła zawsze życzliwa nam firma Necko.
Wszystkim koleżankom i kolegom przewodnikom, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i za to, że poświęciliście swój wolny czas, aby podzielić się zarówno z mieszkańcami jak i turystami wiedzą na temat miasta i regionu.
Krystyna Korzeniewska i Beata Żukowska
W dniach 10-12. 05. 2019r. w Augustowie odbył się Ogólnopolski Nizinny Zlot Przewodników Turystycznych PTTK.
Członkowie naszego Koła aktywnie zaangażowali się w organizację imprezy – oprowadzali swoich kolegów po fachu po Augustowie i po najpiękniejszych trasach Ziemi
Augustowsko-Suwalskiej oraz zaprezentowali niezwykle ciekawe prelekcje tematyczne.
Na Zlocie miało miejsce również doniosłe wydarzenie –
– nasze koleżanki z Koła Przewodników zostały wyróżnione odznaczeniami PTTK
Kol. Beata Żukowska – otrzymała HONOROWĄ ODZNAKĘ PTTK
Kol. Irena Śniadkowska – otrzymała Odznakę ” ZASŁUŻONY W PRACY PTTK WŚRÓD MŁODZIEŻY „
Honorową Odznakę PTTK otrzymała również kol. Agnieszka Ossowska Prezes O/ PTTK Augustów.
Naszym odznaczonym Paniom serdecznie gratulujemy!
Tekst: Krystyna Korzeniewska
Tekst: Krystyna Korzeniewska
Zdjęcia: Małgorzata Śpiczko, Krystyna Korzeniewska
Wycieczka Koła Przewodników trasą Narewka – Odrynki
Tekst: Krystyna Korzeniewska
Zdjęcia: Beata Żukowska
Jak co roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się konkurs ekologiczno-literacki „Bajki z mchu i paproci” podczas którego dzieci mają możliwość sprawdzić swoją wiedzę o florze i faunie Puszczy Augustowskiej.
W konkursie, który odbył się 12 marca 2019 r. rywalizowało dziesięć drużyn, ze szkół podstawowych, którzy dzielnie rozwiązywali konkursowe zadania. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o zwierzętach zamieszkujących Puszczę Augustowską, rozwiązać krzyżówkę tematyczną, złamać zaszyfrowane hasło. Kilka zadań wymagało również wykorzystania umiejętności wokalnych i plastycznych. Wystawę prac, będących efektem zmagań, można obejrzeć w MBP. Imprezę, tradycyjnie, poprowadziła nasz klubowa koleżanka – prezes koła Krystyna Korzeniewska w asyście Żwirka i Muchomorka. Przybyła także Leśna Wróżka, w tej roli wystąpiła Krystyna Bakuniewicz. O żubrach i wilkach zamieszkujących Puszczę Augustowską, o puszczańskich rezerwatach przyrody, a także o tym, co różni drzewa liściaste od iglastych opowiedziały dzieciom przedstawicielki Nadleśnictwa Augustów – Wioleta Kuczkiewicz i Paulina Giedrojć.
Organizatorem zawodów jest Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat nad imprezą objęło Nadleśnictwo Augustów.
tekst: Beata Żukowska
zdjęcia: Krystyna Korzeniewska
17 października 2018 Koło Przewodników Turystycznych PTTK wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowało konkurs dla uczniów klas drugich szkół podstawowych pod hasłem Krasnoludki są na Świecie.
Celem imprezy była tzw. edukacja przez zabawę, która przybliżyła dzieciom sylwetkę Marii Konopnickiej oraz bohaterów jej utworów.
Uczestnicy brali udział w różnych próbach (odwagi, łasuchowania, talentów wokalnych i plastycznych itp.) aby wykazać, że są dzielnymi krasnoludkami.
Nagrody rzeczowe ufundowało Koło Przewodników Turystycznych PTTK.
Naszą tegoroczną akcję POZNAJ AUGUSTÓW Z PRZEWODNIKIEM 2018 zaliczyliśmy do bardzo udanych.
Lato było wyjątkowo upalne, ale uczestników naszych wycieczek nie zrażały żadne niewygody i każdy wyjazd cieszył się dużą frekwencją, a przekrój wiekowy naszych gości był od kilkumiesięcznych niemowląt z mamusiami po tryskających energią seniorów.
Ponieważ w wakacyjne soboty odbyło się 10 takich wycieczek – około 600 osób skorzystało z naszej oferty. Wszyscy wycieczkowicze z uznaniem wyrażali się o takiej inicjatywie i miejmy nadzieję, że nadal władze miasta będą równie przychylne naszym działaniom.
W sobotę 14 kwietnia 2018 członkowie Koła Przewodników Turystycznych wzięli udział w akcji wiosennego przygotowania ośrodka do sezonu letniego.
22.03.2018 r. Koło Przewodników Turystycznych PTTK jak co roku przeprowadziło Konkurs Wiedzy o Puszczy Augustowskiej dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych pod hasłem BAJKI Z MCHU I PAPROCI. W organizacji tej imprezy współpracujemy z Biblioteką Dziecięcą i Nadleśnictwem Augustów, które w tym wydarzeniu jest naszym partnerem strategicznym, bowiem sponsoruje nagrody uczestnikom. Konkurs miał formę zabawowo – edukacyjną, a w przeprowadzeniu zadań pomagali oczywiście ŻWIREK i MUCHOMOREK.
Tekst i zdjęcie: K. Korzeniewska
SPOTKANIE W SEJNACH
Członkowie nasze klubu przewodników Irena i Wojciech Baturowie wzięli udział w pierwszym z cyklu spotkań związanych z historią Sejn i ziemi sejneńskiej. Państwo Baturowie są autorami przewodnika turystycznego Po ziemi sejneńskiej wydanego w 2001 roku przez suwalskie Wydawnictwo Hańcza. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Kultury w Sejnach. Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spotkania Sejneńszczyzna – ludzie i granice zamieszczone na profilu facebook sejneńskiego ośrodka.
WIZYTA W GRODNIE
Korzystając z okazji, że teren białoruskiego Parku Kanał Augustowski można zwiedzać bez wiz, jedynie z przepustkami, które znacznie łatwiej otrzymać w niedzielę 26 marca członkowie Koła Przewodników wraz z koleżankami i kolegami z Oddziału PTTK oraz zaproszonymi gośćmi wybrali się z jednodniową wizytą do Grodna.
W programie wycieczki znalazły się m.in. Stare Miasto, Stary i Nowy Zamek, cerkiew Św. Borysa i Gleba na Kołoży, Wielka Synagoga oraz dom Elizy Orzeszkowej, w którym mieszkała do 1910 roku, a w którym obecnie znajduje się biblioteka i mini muzeum poświęcone sławnej pisarce.
Tekst: Beata Żukowska
Zdjęcia: Łukasz Gregorowicz
BAJKI Z MCHU I PAPROCI
Koło Przewodników co roku przy współpracy Biblioteki dla Dzieci, która użycza lokal organizuje dla dzieci trzecich klas Szkół Podstawowych z Augustowa konkurs wiedzy o Puszczy Augustowskiej pod hasłem „BAJKI Z MCHU I PAPROCI”. Dzieci rozwiązują różne zadania, krzyżówki, rebusy, śpiewają piosenki o lesie i wykonują ilustrację do bajek z Mchu i Paproci.
W 2017 roku odbyła się kolejna już edycja konkursu, w którym wystartowało 30 młodych przyrodników. Nagrody ufundował bogaty i hojny sponsor – zaprzyjaźnione Nadleśnictwo Augustów.
Tekst i zdjęci: Krystyna Korzeniewska
Prezes Koła Przewodników PTTK
KWESTA NA AUGUSTOWSKIM CMENTARZU
Nasze koleżanki i koledzy z Koła Przewodników Turystycznych PTTK jak co roku pomagali w zbieraniu pieniędzy na renowację zabytkowych pomników na augustowskim cmentarzu. Kwesta, której organizatorem jest II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii i Polaków na Świecie, odbyła się już po raz ósmy. Tegoroczna zbiórka zaowocowała kwotą wyższą niż w roku ubiegłym i cieszymy się, że mieliśmy w tym szczytnym przedsięwzięciu również swój udział.
Tekst: Krystyna Korzeniewska
Zdjęcie: Augustowski Reporter
KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE
to hasło corocznego Konkursu dla dzieci organizowanego przez Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Miejską Bibliotekę Publiczną Oddział dla Dzieci.
Turniej odbył się 18 października 2016r. i wzięli w nim udział uczniowie klas drugich augustowskich szkół podstawowych. Celem imprezy była wspólna zabawa oraz popularyzacja utworów Marii Konopnickiej, toteż w gościnnych progach Biblioteki pojawiło się wiele krasnoludków, Sierotka Marysia, Królowa Tatra, Stefek Burczymucha i inni bohaterowie jej utworów dla dzieci.
Dzielne i sprytne krasnoludki podczas Turnieju prezentowały swoje umiejętności rysowania, śpiewu, celnego oka, przyszycia guzika, znajomości bajek a także łasuchowania i odwagi.
Startujące „skrzaty ” były gorąco dopingowane przez swoje drużyny i Panie Wychowawczynie.
Wszyscy startujący otrzymali nagrody, Dyplom SUPER-KRASNOLUDKA i słodkie przysmaki.
Oto najdzielniejsze Krasnoludki w Augustowie:
Oliwia Karczewska ZSS Nr.2, Szymon Pomichter ZSS nr.3
Oliwia Wojciechowska i Lena Dąbrowska SP 6
Ania Szymczak i Maya Zawadzka SP 2 , Jan Frąckiewicz ZSS Nr.2
Tekst: Krystyna Korzeniewska
Prezes Koła Przewodników PTTK
NASZA KLUBOWA KOLEŻANKA ZOSTAŁA NAGRODZONA
Niezmiernie miło nam poinformować, że w maju bieżącego roku nasza klubowa koleżanka Irena Drowdwiłło- Batura otrzymała medal „Za zasługi dla miasta Augustowa”.
Irena Drowdwiłło- Batura od wielu lat jest przewodniczką turystycznym i wielką propagatorką historii i dziedzictwa kulturowego naszego miasta i regionu.
Jest autorką i współautorką przewodników turystycznych po Augustowie i innych miejscowościach
Suwalszczyzny oraz Ziemi Sejneńskiej.
Wraz z mężem – Wojciechem przemierzyła wsie i miasteczka Suwalszczyzny gromadząc materiały
z zakresu historii, etnografii i kulturoznawstwa regionu, które najczęściej w formie artykułów ukazywały się w licznych publikacjach naukowych.
Bardzo aktywnie udziela się społecznie współpracując z placówkami kultury, szkołami, kołami zainteresowań, dzieląc się wiedzą historyczną i krajoznawczą, jest również autorytetem w dziedzinie zielarstwa.
Od wielu lat bierze czynny udział w organizacji licznych imprez kulturalno-edukacyjnych.
Medal, dzięki rekomendacji Koła Przewodników PTTK oddział w Augustowie, otrzymała również Żegluga Augustowska, która od lat oferuje turystom jedną z największych atrakcji turystycznych w województwie podlaskim – rejsy po jeziorach augustowskich oraz najciekawszym w regionie zabytku budownictwa hydrologicznego – Kanale Augustowskim.
W każdym sezonie z jej usług korzysta kilkadziesiąt tysięcy pasażerów, a zdarza się że ich liczba przekracza 100 tysięcy.
Nagrody zostały wręczone uroczyście przez władze miasta podczas Dni Augustowa.
Tekst: Krystyna Korzeniewska, Beata Żukowska
Foto: Małgorzata Dworak
PODSUMOWANIE BEZPŁATNEGO ZWIEDZANIA AUGUSTOWA Z PRZEWODNIKIEM
Już po raz trzeci podsumowaliśmy bezpłatne zwiedzanie Augustowa z przewodnikiem.
Jak co roku w każdą sobotę jeden z przewodników zrzeszonych w kole przewodników PTTK oddział Augustów zabierał chętnych do odkrycia uroków Augustowa.
Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem i chociaż cieszy nas ogromne zainteresowanie Augustowem i naszą pracą, to jednak nie możemy zabierać jednorazowo 70 osób do autobusu miejskiego. Dlatego czeka nas ciężkie zadanie obmyślenia strategii, która pozwoli na rozwiązanie tej kwestii. Podsumowanie akcji było dla nas doskonałym momentem do wymiany wniosków, pomysłów i spostrzeżeń by w przyszłym roku akcję usprawnić.
Transport podobnie jak w latach ubiegłych zapewniła zaprzyjaźniona firma Necko.
Serdecznie dziękuję przewodnikom, którzy poświęcali swój wolny czas, by charytatywnie pokazać turystom i mieszkańcom piękno Augustowa.
W sierpniu podczas imprezy Lato z Radiem w Augustowie nasza klubowa koleżanka Irena Śniadkowska zachęcała do odwiedzenia Augustowa również na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Beata Żukowska
KOLEJNA EDYCJA KONKURSU WIEDZY O AUGUSTOWIE ZA NAMI
Jak co roku uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych wzięli udział w konkursie wiedzy krajoznawczej – AUGUSTÓW – KOCHAM TO MIASTO, który odbył się we środę 27 kwietnia 2016r.
Tradycyjnie już pierwsza część zmagań polegała na rozwiązaniu testu wiedzy o Ziemi Augustowskiej, w którym znalazły się pytania dotyczące m.in. historii, przyrody czy najciekawszych atrakcji regionu. W drugiej części drużyny przedstawiły przygotowane wcześniej w domu prezentacje na temat dzielnic Augustowa lub konkretnych zabytków. Na zakończenie w ramach zadania niespodzianki grupy miały narysować znaną postać z Augustowa, która przyczyniła się do rozwoju lub promocji miasta. Na portretach zostały uwiecznione zarówno postaci historyczne – Zygmunt August, Józef Piłsudski jak i osoby bardziej współczesne i często znane osobiście uczestnikom konkursu jak Adam Wysocki, Marek Twardowski, Edyta Dzieniszewska, czy obecny Burmistrz Augustowa – Wojciech Walulik.
Zadania nie były łatwe dlatego z tym większym podziwem jury – złożone z członków Koła Przewodników PTTK – oceniało zmagania uczestników, którzy wykazywali się rozległą wiedzą oraz talentem oratorskim i artystyczną smykałką. W konkursie wzięło udział 7 drużyn, zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2. Poniżej przedstawiamy nazwiska laureatów.
Gratulujemy serdecznie zarówno uczestnikom jak i Paniom, które przygotowały drużyny.
Nazwiska laureatów:
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 – Aleksandra Salik, Julia Piotrowicz, Michał Cilulko; opiekun Pani Agnieszka Zajko;
II miejsce Zespół Szkół Społecznych STO – Marcelina Bogdańska, Klara Rekuć, Gabriela Sobolewska; opiekun Pani Iza Bogdanowicz;
III miejsce Zespół Szkół Społecznych STO – Franciszek Nosalik, Jan Jachimowicz, Dominik Kisiel; opiekun Pani Iza Bogdanowicz.
Dziękujemy Bibliotece Miejskiej za udostępnienie pomieszczeń w celu przeprowadzenia konkursu.
tekst i zdjęcia Beata Żukowska
WIOSENNE PORZĄDKI
W sobotę 16 kwietnia przedstawiciele Koła wzięli udział w akcji przygotowania terenu ośrodka do sezonu letniego. Pogoda dopisała, więc po ciężkiej pracy znaleźliśmy też czas na odpoczynek i rozmowę.
zdj. Józefa Drozdowska
WYCIECZKA SZKOLENIOWA
9 kwietnia 2016 roku delegacja przewodników z naszego Koła wzięła udział w kolejnej wycieczce „zwiadoznawczej” aby ubogacić własny warsztat do bieżącej pracy.
Tym razem pojechaliśmy w rejon Druskiennik na Litwie celem zbadania nowych (i starych) atrakcji, które mogą urozmaicić program wycieczek w tym kierunku świata. Zobaczyliśmy imponującą wieżę widokową pod Wiejsiejami, pałac rodu Ogińskich w Leipalingis, Liszkawę- punkty widokowe i Sanktuarium, Druskienniki – przejazd kolejką linową i Snow Arenę oraz Kapciamestis, gdzie zapaliliśmy znicz na grobie Emilii Plater.
Tekst i zdjęcia Krystyna Korzeniewska
BAJKI Z MCHU I PAPROCI
16 marca 2016 r. Koło Przewodników Turystycznych PTTK zorganizowało przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną V Konkurs wiedzy o Puszczy Augustowskiej pod hasłem „BAJKI Z MCHU I PAPROCI”.
Patronat nad imprezą objęło życzliwie (bo nie odmówiło sponsoringu) Nadleśnictwo Augustów.
W Konkursie uczestniczyły dzieci klas III szkół podstawowych naszego miasta pod opieką nauczycieli. Impreza co roku cieszy się dużą frekwencją, a uczestnicy z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zadania konkursowe i przedstawiały prezentacje Bajek „Z Mchu i Paproci”.
tekst i zdj. Krystyna Korzeniewska
ZACNY JUBILEUSZ
Wszelkiej pomyślności życzymy Członkini Naszego Koła Pani Marii Kłoczko, która w 2016 roku obchodziła 90 te urodziny. Przy tak zacnym jubileuszu wypada życzyć 200 lat w zdrowiu oraz niezmiennej pogody ducha jaką Pani Maria ciągle zachowuje. Zarówno Pani Marii jak i sobie życzymy jeszcze wielu spotkań z okazji kolejnych urodzin.
zdj. Krystyna Korzeniewska
KONKURS KRAJOZNAWCZY
Koło Przewodników Turystycznych PTTK co roku organizuje Konkurs Wiedzy krajoznawczej pod hasłem – AUGUSTÓW – KOCHAM TO MIASTO, na który zaprasza uczniów augustowskich szkół podstawowych. Uczestnicy mają za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące historii, przyrody i atrakcji turystycznych Ziemi Augustowskiej oraz przedstawiają przygotowaną wcześniej prezentację na temat ustalony w regulaminie.
Drużyny reprezentujące swoje szkoły są zawsze znakomicie przygotowane i jury złożone z przewodników naszego Koła ma niemały kłopot z wyłonieniem zwycięzców.
Konkurs organizowany jest od 2008 roku i młodzi krajoznawcy oprócz szerokiej wiedzy przedstawiali bardzo ciekawe prace (co roku inne) – np. plakaty, wiersze i piosenki własnego autorstwa, scenki aktorskie prezentujące legendy, opracowane trasy kajakowe i rowerowe itp.
Wszyscy uczestnicy jak zawsze wykazywali się dużą kreatywnością a za udział w Konkursie otrzymywali atrakcyjne nagrody – sprzęt turystyczny i sportowy ufundowany przez nasze Koło.
Kolejny – VIII Konkurs odbędzie się w kwietniu 2016 r.
tekst i zdj. Krystyna Korzeniewska
PRZEWODNICY PENETRUJĄ BYŁE POGRANICZE PRUSKIE
Augustowscy przewodnicy PTTK pokazują turystom najpiękniejsze miejsca nad rzeką Nettą (niektórzy z nich uczestniczą wakacyjnymi sobotami w bezpłatnej akcji „Poznaj Augustów z przewodnikiem”), ale nie omieszkają również pochwalić, wartych poznania, okolicznych terenów. W związku z tym raz a nawet dwa razy w roku, w tzw. nieczynnym czasie przewodnickim, sami wsiadają do busa dla przypomnienia rzadziej uczęszczanych tras. To wszystko po to, by później służyć zdobytą wiedzą innym. I tak w sobotę 21 listopada 2015 r., na czele ze swoją prezeską Krystyną Korzeniewską, wyruszyli na byłe pogranicze polsko-pruskie na teren gm. Kalinowo. Na ich trasie znalazły się ciekawe kościoły w Prawdziskach, Kalinowie i Pisanicy (pracowali w nich niegdyś wybitni kapłani i pastorzy, w tym poeci), oraz poniemieckie i wojenne (z czasów I wojny światowej) cmentarze rozsiane obficie w tym stronach. Nie zabrakło też trasy słynnej Ełckiej Kolei Wąskotorowej (otwartej w 1913 roku) z zabytkowym mostem na rzece Małkiń w Sypitkach oraz XIX wiecznym młynem wodnym w tejże miejscowości, przy którym jest węgornia oraz wystawy korzenioplastyki i fotografii bocianów w znajdującej się po sąsiedzku szkole; dworów w Romotach i w Golubiu z ciekawą, czasem aż mrożącą krew, historią. Po drodze były jeziora z ciekawymi widokami, sporo budynków z czerwonej pruskiej cegły, miejsca po wiatrakach młyńskich i cegielniach. Czytelników „Przeglądu Augustowskiego” zachęcam do odwiedzenia tychże, wielce ciekawych, leżących tuż za naszą miedzą stron. Terenów, które po II wojnie światowej w większości zasiedlili nasi współziomkowie, mieszkańcy podaugustowskich wsi.
tekst i zdj. Józefa Drozdowska
PODSUMOWALIŚMY BEZPŁATNE ZWIEDZANIE AUGUSTOWA Z PRZEWODNIKIEM
Przewodnicy zrzeszeni w Kole Przewodników przy PTTK oddział Augustów podsumowali wakacyjną akcję bezpłatnego zwiedzania Augustowa z przewodnikiem w sobotnie popołudnia. Akcja, która w tym roku zorganizowana została już po raz drugi, przerosła nasze oczekiwania. Zainteresowanie wycieczkami było tak duże, że niestety nie zawsze wszyscy chętni mieścili się w autobusie.
Wysoka frekwencja to dla nas przewodników ogromna satysfakcja, że pomysł cieszy się zainteresowaniem, i jednocześnie impuls do kontynuacji i rozwijania oferty w przyszłym roku.
W imieniu wszystkich przewodników pragnę podziękować Urzędowi Miejskiemu, który wsparł przedsięwzięcie finansowo i zapłacił za promocję oraz autobus.
Największe podziękowania należą się przewodnikom, którzy już drugi sezon, niekiedy wielokrotnie, poświęcili swój prywatny czas, aby charytatywnie dzielić się swoją wiedzą o mieście i regionie, a byli to:
Urszula Bagińska
Janusz Borysewicz
Aneta Cich
Dorota Kołodziejska
Krystyna Korzeniewska
Irena Śniadkowska
Małgorzata Śpiczko.
W imieniu wszystkich przewodników zaangażowanych w akcję zapraszam w przyszłym roku.
Do zobaczenia w przyszłym sezonie letnim na Rynku w Augustowie.
Beata Żukowska
przewodnik, pomysłodawca i koordynator akcji.
zdj. Marcin Żukowski
AUGUSTOWSCY PRZEWODNICY ZASŁUŻENI DLA MIASTA AUGUSTOWA
W dniu 27 lipca 2014 roku Augustowskie Koło Przewodników PTTK zostało uhonorowane prestiżową nagrodą „Za zasługi dla miasta Augustowa” przyznaną przez Radę Miejską w Augustowie Uchwałą z dnia 21 maja bieżącego roku. Przedstawiciele koła na czele z Panią Prezes Krystyną Korzeniewską odebrali nagrodę podczas największej w Augustowie imprezy „Pływania na byle czym”. Tego samego dnia świętowaliśmy podwójny sukces, gdyż nagrodę odebrała również członkini naszego Koła Pani Maria Kłoczko za wieloletnią pracę przewodnicką i promowanie walorów turystycznych Ziemi Augustowskiej.