Wręczenie „Medalu Komisji Edukacji Narodowej” oraz tytułu Nauczyciel Kraju Ojczystego
Źródło: https://www.pttk.pl/o-nas/o-nas-o-pttk/o-nas-o-pttk-aktualnosci/639-wreczenie-medalu-komisji-edukacji-narodowej-oraz-tytulu-nauczyciel-kraju-ojczystego.html#.YYFJwNbdjcs
Pałac Małachowskich w Warszawie, będący siedzibą Zarządu Głównego PTTK, stał się 21 października 2021 r. mekką nauczycieli kraju ojczystego. Tego dnia w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Joanna Wilewska, dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, udekorowała 6 działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”. Odznaczeni zostali:
- Jarosław Dąbrowski (Oddział Miejski PTTK ks. J. Wiśniewskiego w Radomiu),
- Józef Hupka (PTTK Oddział „Sudetów Wschodnich” w Prudniku),
- Barbara Kalinowska (Oddział PTTK w Żarnowie),
- Agnieszka Ossowska (Oddział PTTK w Augustowie),
- Stanisław Zbigniew Sokołowski (PTTK Oddział Miejski w Płocku),
- Agnieszka Tabaczka (PTTK Oddział „Ziemi Średzkiej” w Środzie Wielkopolskiej).
Edukacja turystyczno-krajoznawcza odgrywa niezwykle ważną rolę wychowawczą w życiu dzieci i młodzieży, stanowiąc integralną część wychowania patriotycznego. Ogromne brawa należą się więc nauczycielom za propagowanie krajoznawstwa i turystyki wśród dzieci i młodzieży, popularyzowanie aktywnego uprawiania różnych form turystyki i krajoznawstwa, za nauczanie historii naszej ojczyzny na tle historii swoich małych ojczyzn, za kształtowanie narodowej tożsamości, za pracę na rzecz wychowania. Wszak „Podróże to najlepsza i ostateczna szkoła; w niej wszechstronnie kształci się umysł i serce, bo poznajemy ludzi, poznajemy naturę, czyli jednym słowem uczymy się żyć […]” ‒ skonstatował Antoni Świerzyński, jeden z uczniów Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, wybitnego w XIX w. profesora w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa na Marymoncie, protoplasty edukacji proeuropejskiej i twórcy zegara słonecznego w Łazienkach Królewskich.
Od dawna wiadomo, że dla lepszego rozwoju intelektualnego, fizycznego i emocjonalnego dzieci i młodzieży olbrzymi pozytywny wpływ mają zajęcia pozalekcyjne czy to uprawianie aktywnych form turystyki, czy to sportowe. Jeden z uczniów Gustawa Wuttke, Członka Honorowego PTTK i ZNP, tak wspominając lekcje z tym wybitnym geografem i pedagogiem, podkreślał: „Główny cel pobudzić zainteresowanie i rozwinąć chęć do indywidualnego pogłębiania wiadomości […]”.
Doceniając rolę i działania długoletnich oraz doświadczonych animatorów krajoznawstwa i turystyki wśród dzieci i młodzieży – którzy przyczyniają się do kształtowania w nich nawyków aktywnego wypoczynku, uczą poznawania walorów naturalnych i kulturowych różnych miejsc naszego kraju, kształtują prawidłowe postawy w świecie przyrody, upowszechniają i popularyzują wiedzę historyczną o Polsce, o zabytkach kultury, tradycjach i obyczajach naszego kraju – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznaje od roku 2011 tytuł i medal Nauczyciel Kraju Ojczystego. Od Ministra Edukacji i Nauki wręczany jest list gratulacyjny w podziękowaniu za twórczy trud, za lata pracy z młodzieżą na polu turystyki i krajoznawstwa, za uczenie poprzez poznawanie, pokazywanie i odkrywanie piękna naszej Ojczyzny. Joanna Wilewska, dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, oraz Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK wręczyli je następującym osobom:
- Jarosław Dąbrowski (Radom).
- Irena Flakowicz (Tarnów).
- Anna Gołaszewska (Gdańsk).
- Penka Grabania (Gliwice).
- Agata Góra (Łódź).
- Maria Grzybowska (Żarnów).
- Elżbieta Karwecka (Szczecin).
- Krystyna Korzeniewska (PTTK Augustów).
- Irena Kraczek (Biłgoraj).
- Iwona Kublik (Wrocław).
- Andrzej Kudlaszyk (Luboń).
- Anna Łebzuch (Będzin).
- Marek Łebzuch (Będzin).
- Elwira Maślińska (Ostrów Wielkopolski).
- Henryk Mielcarz (Strzelce Opolskie).
- Justyna Nicoś (Żarnów).
- Anna Orda (Jawor).
- Karol Piotrowski (Krotoszyn).
- Elżbieta Sibińska (Środa Wielkopolska).
- Maria Szubert-Kornaszewska (Ostrów Wielkopolski).
- Jolanta Woropaj (Szamotuły).
- Wojciech Zalewski (Szczecin).
Nie wszystkie, niestety, osoby spośród wyróżnionych mogły być obecne w Warszawie na uroczystości wręczania tych zaszczytnych wyróżnień. Z ważnych przyczyn na uroczystość nie przybyli wyróżnieni „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”: Ryszard Grajek (PTTK Oddział „Sudetów Wschodnich” w Prudniku), Jerzy Piróg (Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsku) i Benedykt Wojcieszak (Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku), oraz tytułem Nauczyciela Kraju Ojczystego: Maryla Haba (Ostrowiec Świętokrzyski), Barbara Krawętkowska (Ostrowiec Świętokrzyski), Jerzy Przepióra (Kołobrzeg), Mirosław Sotkiewicz (Kielce), Halina Staruszkiewicz (Gliwice), Andrzej Surdyk (Skoki), Dorota Szczałuba (Nietulisko Małe) i Zofia Wiatrak (Zduny).
W trakcie prezentacji wyróżnionych osób przewijały się sekwencje wielorakiej aktywności. To organizatorzy lub współorganizatorzy dla dzieci i młodzieży szkolnej licznych obozów, wycieczek krajoznawczych, rajdów pieszych – nizinnych i górskich, rajdów rowerowych, marszów na orientację, spływów kajakowych, kreatorzy kształtowania nawyków uprawiania aktywnych form turystyki, otwierania się na wartości przyrody, kultury i krajobrazu. Padały nazwy turniejów, konkursów i różnych inicjatyw, w które byli i niejednokrotnie nadal są zaangażowani, a wszytko dla dzieci i młodzieży, by pobudzić i rozwinąć chęć do indywidualnego pogłębiania wiadomości o walorach naturalnych i kulturowych różnych miejsc Polski, do poznawania piękna naszego kraju.
Obecnie tytułem i medalem Nauczyciel Kraju Ojczystego może się szczycić 326 osób.
Wszystkim uhonorowanym „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” oraz tytułem Nauczyciela Kraju Ojczystego serdecznie gratulujemy i życzymy, aby w pamięci swoich uczniów i podopiecznych pozostali na zawsze jako niezwykli nauczyciele.
Galeria zdjęć – Autor Fot. Anna Wikieł
Galeria zdjęć – Autor Fot. Jacek-T-Nowicki